Élőszavas mesélés: híd a gyermekotthonokban élő gyerekekhez

MIT IS JELENT A MESEMONDÁS?

A Világszép Alapítvány önkéntes mesemondói esti mesékkel színesítik a gyermekotthonok életét. Minden otthonba hetente egyszer látogatunk el. Ilyenkor kicsik és nagyok egyaránt megélhetik az igazi, bensőséges, vidám estimese-élményt. A történetek (főleg népmesékkel dolgozunk a világ minden tájáról) fejből, élőszóban hangzanak el, mindig a mesemondó saját, egyéni stílusában.

MILYEN EGY VILÁGSZÉP MESEMONDÓ?

Olyan embereket keresünk önkéntes mesemondónak, akik élvezik a mesélést, nyitottak és barátságosak, és szívesen kapcsolódnának a Világszép gyerekekhez, óvodástól felnőttkorig. Az esti mese nem „szereplés” a szó klasszikus értelmében; itt az egyéni figyelmen, a minőségi időn és a kapcsolódáson van a hangsúly.

MIT VÁLLAL EGY VILÁGSZÉP MESEMONDÓ?

A Világszép mesemondók azt vállalják, hogy havonta legalább egyszer ellátogatnak a számukra kijelölt gyermekotthonba és eltöltenek ott egy órát esti meséléssel. Ahhoz, hogy mesemondó váljon belőlünk, elvégzik az alapítvány háromnapos képzését, ahol a mesemondás alapjai mellett a gyermekvédelmi rendszerrel is megismerkednek. Ezen felül vállalják, hogy részt vesznek évente két csoportos szupervízión, ahol megbeszélhetik és feldolgozhatják az élményeiket.

LEGYÉL TE IS MESEMONDÓ, LEGYÉL TE IS VILÁGSZÉP!

Örömmel várjuk jelentkezésedet mesemondó csapatunkba, ha elkötelezett vagy a gyermekvédelemben élő gyerekek ügye iránt; empatikusnak, elfogadónak és nyitottnak érzed magad; és szereted a világ legkülönbözőbb tájairól származó népmeséket.
Az is nagyon fontos, hogy tudd vállalni: az önkéntesség megkezdésétól legalább egy éven át havonta egy hétköznap estét a gyerekekkel, mesemondással töltesz egy budai gyermekotthonban.

NAGYON KÖSZÖNJÜK A BEÉRKEZŐ JELENTKEZÉSEKET, A 2024-ES MESEMONDÓ ÖNKÉNTES TOBORZÁST LEZÁRTUK!

Ha szeretnél többet megtudni a Világszép Alapítványról, az önkéntességről, vagy kérdésed van a jelentkezéssel kapcsolatban, olvasd el gyakori kérdések gyűjteményünket, vagy keresd kolléganőnket, Batka Dórát a batka.dora@vilagszepalapitvany.hu címen!

Gyakori kérdések

Alapítványunk a velünk kapcsolatban álló 5 budai (II. és XI. kerületi) gyermekotthonban élő gyerekeknek és fiataloknak nyújt programokat. A mentorprogram és a mesemondás mellett, a nyári szünetben életkor szerinti tematikus táborokba visszük őket Paloznakra, a Meseközpontunkba. Év közben a Világszép Klubban zajló délutáni foglalkozásokon is biztosítunk nekik fejlődési lehetőséget.
Önkéntes mesemondó programunkat minden év tavaszán, mentorprogramunkat és foglalkozásainkat pedig ősszel indítjuk. Ezekről az összes kommunikációs csatornánkon hírt adunk (Facebook, Instagram, hírlevél, weboldal). Jelentkezést csak ebben az időszakban tudunk fogadni, önéletrajz és motivációs levél formájában.

A mesemondó önkéntes munka megkezdéséhez el kell végezned 3 napos képzésünket. A képzés napjait az önkéntestoborzás kihirdetésekor megadjuk, így ennek tudatában tudod elküldeni jelentkezésedet.

Azt is tudnod kell, hogy minden évben sokkal több jelentkezést kapunk, mint ahány önkéntest fogadni tudunk. Ezért a jelentkezést személyes interjú követi, és ez alapján tudunk helyet biztosítani az önkéntes képzésen.
Mindhárom önkéntesprogram Budapesten zajlik, II. és XI. kerületi gyermekotthonokban, illetve a Világszép Alapítvány klubhelyiségében. Ez azt jelenti, hogy bárhol is élsz, onnan rendszeresen ide kell utaznod.

Arra nincs lehetőség, hogy a Világszép Alapítvány önkénteseként más városban végezd ezt a tevékenységet.
Egyáltalán nem szükséges, és egyetlen végzettség vagy konkrét tapasztalat sem jelent „zöld utat” az önkéntességhez.

Önkénteseink személyes és szakmai háttere is rendkívül színes, így a Világszép gyerekek és fiatalok a legkülönbözőbb lehetőségekkel, tapasztalatokkal, készségekkel ismerkedhetnek meg.
Az önkéntes mesemondás havi egy estét vesz igénybe, emellett minden mesemondó önkéntesnek kötelező félévente részt venni az Alapítvány által szervezett csoportos találkozón.
Az önkéntes mesemondó egy adott gyermekotthon mesemondó csapatának tagja. A gyermekotthonban minden héten ugyanazon a napon van mesélés, általában este 7 órakor. A mesemondó maga döntheti el, hogy az adott hónapban mikor vállal mesemondást. Ekkor a mesemondó csapat egy másik tagjával, aki a kísérő szerepet választotta arra az estére, elmegy a gyermekotthonba, és mesét mond a gyerekeknek. A mesét nem könyvből olvassa, hanem a Világszép mesetárból kiválasztott történetet élőszóban, saját stílusában fejből meséli el. (Többek között erre is szolgál az önkéntesképzés, hogy az élőszavas mesemondás rejtelmeibe bevezessen.)
Az önkéntes mesemondók vállalják, hogy havonta legalább egyszer elvisznek egy mesét a kiválasztott gyermekotthonba, illetve évente kétszer részt vesznek továbbképzéseinken, esetmegbeszéléseinken.
Minden önkéntesünk számára biztosítunk támogatást.

Önkéntes mesélőinknek évente két alkalommal szervezünk csoportos konzultációt, emellett számukra is biztosítjuk az egyéni segítség igénybevételének lehetőségét.

Mindemellett különböző közösségépítő és szakmai programokon való részvételre is van lehetőségük.